(c) 2011 by Bałałajki. Design by OPENNEPO.com

Wydarzenia

O zespole

Ważniejsze osiągnięcia
Multimedia
Galeria zdjęć
Kontakt

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Stuttgart 2009

Co robimy?

"Bałałajki" to zespół, który od lat skupia młodych pasjonatów słowiańskiego folku. Młodzi łodzianie realizują swoje muzyczne fascynacje korzystając z oryginalnego instrumentarium: bałałajek (primy, bas, kontrabas), dómr (piccolo, primy, alty, basy i kontrabas) oraz gitar, harfy, akordeonu, fletu, oboju, klarnetu, żaliejek i perkusji.

Życie zespołu to warsztaty muzyczne, koncerty i festiwale, letnie obozy muzyczne, wymiany młodzieży, wydarzenia specjalne.

"Bałałajki" zdobyły liczne nagrody i wyróżnienia na festiwalach w Polsce, a także na przeglądach i imprezach muzycznych za granicą, m.in. w Niemczech, Rosji, na Ukrainie, w Austrii, Chorwacji i Azerbejdżanie. Zespół utrzymuje stałą współpracę z ośrodkami muzycznymi w kraju i za granicą, m.in. z Filharmonią Łódzką, Landesmusikrat z Badenii-Wirtembergii, Schmel Trio z Finlandii czy białoruską "Bałałajką", należy też do Balalajka and Domra Association of America.

 

Repertuar

Wykonujemy stylizacje słowiańskich (polskich, ukraińskich, rosyjskich, bułgarskich, czeskich) melodii ludowych, czerpiemy z folkloru greckiego (inspiracje ludowe i dorobek kompozytorów greckich) oraz niekiedy z muzyki klasycznej i rozrywkowej. Repertuar jest wzbogacany utworami okolicznościowymi, np. kolędami i pastorałkami.

Do stałego repertuaru zespołu należą zawsze oczekiwane przez publiczność "Swietit miesiac", "Poliuszko", "Kozaczek", "Czastuszki", "Jabłuszko", "Tonkaja riabina", "Janosik", "Słoneczko", "Hava nagila", "Lezginka", "Dzieci Pireusu", "Sirtaki" i "Margarita Margaro".

 

Kierownik artystyczny

Kierownikiem artystycznym "Bałałajek" jest Barbara Sobolczyk, profesor Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, w której prowadzi zajęcia z zakresu dyrygentury, pracy z zespołem oraz czytania partytur oraz kierownik artystyczny orkiestry smyczkowej Zespołu Szkół Muzycznych im. St. Moniuszki w Łodzi.

Jako członek "Bałałajek" Barbara Sobolczyk działa już od swojej wczesnej nastoletniości, zaś kierownictwo Zespołu objęła w roku 1989.